Ako na zníženie hluku v nemocnici, ambulancii a ostatných zdravotníckych zariadeniach
Zdravotnícke a liečebné zariadenia sú dve veľmi konkrétne prostredia, v ktorých sú problémy s hlukom jedny z hlavných determinantov kvality služieb. V tomto článku preskúmame akustické úpravy v prostrediach zdravotnej starostlivosti s ohľadom aj na splnenie antibakteriálnych a sterilizačných potrieb tak, aby spĺňali vysoké štandardy kontroly infekcie a čelili aj výzvam pandémie Covid-19.
Zdravotnícke a liečebné zariadenia sú nesporne priestory, pre ktoré je zaistenie najvyššej pohody klientov nevyhnutnosťou. Akustická kvalita je v takýchto priestoroch jednou zo základných požiadaviek, avšak vzhľadom na často zvýšenú vlhkosť a ďalšie špecifiká, má takéto prostrediae osobitné požiadavky vyžadujúce neštandardné riešenia. Zatiaľ čo v átriách, čakárňach alebo na chodbách spomenutých zariadení postačujú iba bežné riešenia akustickej úpravy, všetky podstatné priestory ako operačné sály, izby pacientov, šatne, telocvične, bazény, vírivky, sauny alebo masážne miestnosti vyžadujú okrem funkčného riešenia zníženia hluku aj splnenie dodatočných požiadaviek na elimináciu zápachov, plesní a s čistiteľnými alebo antibakteriálnymi povrchmi.
Hladiny hluku v nemocniciach sú veľmi vysoké a od roku 1960 významne rastú. Každý rok stúpne v priemere denná hladina hluku o 0,38 dB a nočná úroveň o 0,42 dB. Zdrojov hluku je množstvo - vnútorných aj vonkajších. Vnútorný hluk spôsobujú nemocničné zariadenia, infúzne pumpy, inkubátory, množstvo monitorov a alarmov. K vonkajšiemu hluku prispievajú klimatizačné systémy, núdzové generátory, časté stavebné či rekonštrukčné práce, ako aj nepretržité sirény rýchlej zdravotnej pomoci alebo ruchy hromadnej dopravy. K tomu všetkému je potrebné pripočítať hluk vytváraný nemocničným personálom, komunikáciou a pohybom samotných pacientov a tímov zdravotnej starostlivosti. Výsledkom vysokej hladiny hluku v zdravotníckych zariadeniach je množstvo sťažností a negatívne spomienky klientov na samotný pobyt.
Akustika ovplyvňuje vnímanie súkromia, pohodlia, bezpečnosti a ochrany pacientov a ich rodín. Hluk má negatívny vplyv na fyziologické zdravie hospitalizovaných pacientov a silno tiež ovplyvňuje procesy liečby a hojenia. Môže zapríčiňovať zvýšený krvný tlak, dýchavičnosť, podráždenie, zmätenosť a zníženie tolerancie na bolesť. Hluk môže tiež spôsobiť výrazné narušenie spánku, ktoré tiež úzko súvisí s kardiovaskulárnym stresom, zhoršenou funkciou imunity a metabolizmu.
Tieto účinky sú obzvlášť významné na jednotkách intenzívnej starostlivosti, možno ešte významnejšie na novorodeneckých oddeleniach. Novorodenci alebo predčasne narodené deti sú na akustické podnety náchylnejšie a stresové reakcie zvyšujú riziko poruchy rastu, sluchu a môžu ovplyvniť mnoho ďalších procesov včasného vývoja. Okrem účinku na pacientov ovplyvňuje vysoké hladiny hluku aj zdravotníckych pracovníkov, čo prispieva k znižovaniu ich koncentrácie a výkonnosti, čo môže viesť k nehodám a chybám.
Úprava akustiky v zdravotníckych zariadeniach musí brať do úvahy aspekty spojené so šírením a prenosom infekcie, ktorá od roku 1980 exponenciálne rastie v dôsledku zvyšovania odolnosti mikroorganizmov voči viacerým liekom. Okrem pravidelného čistenia a dezinfekcie nemocničného vybavenia a povrchov sa na ochranu pred infekciami prijalo mnoho ďalších opatrení. Jednou z nich je použitie antibakteriálnych povrchov, ktoré zabraňujú adhézii mikroorganizmov a môžu znižovať mikrobiálnu záťaž bez potreby čistenia povrchov. Tieto povrchy vo svojej štruktúre obsahujú ióny kovov (meď alebo striebro), ktoré majú dobrú schopnosť odbúravať bunkové steny, čo vedie k mikrogermicídnej aktivite a majú antibakteriálne aj protiplesňové vlastnosti. Baktérie sú tiež zodpovedné za produkciu molekúl vône spôsobujúce nepríjemný zápach, takže ďalším významným výsledkom baktericídneho účinku týchto povlakov je protizápachový účinok. Ošetrený povrch alebo nátery budú mať trvalé protizápachové vlastnosti. Štúdie preukázali, že ióny striebra a medi zostávajú naviazané na vlákna tkaniny trvanlivým spôsobom a odolávajú aj viacnásobnému praniu.
Výzva COVID-19
Pandémia vírusu COVID-19 zmenila štandardné postupy pri boji s infekciou v zdravotníctve. V porovnaní s baktériami a hubami predstavujú vírusy inú výzvu, pretože sa samy nerozmnožujú na inertných povrchoch. Namiesto toho vírusy na povrchoch čakajú na nového hostiteľa, na ktorého sa môžu dotykom o povrch preniesť. Pri kontakte sa sliznicou hostiteľa infikujú a ďalej sa rozmnožujú. SARS-Cov-2 je podobne ako iné koronavírusy vírus s krehkým vonkajším obalom, vďaka čomu je menej odolný voči dezinfekčným prostriedkom. Z tohto dôvodu je okrem pravidelnej antibakteriálnej ochrany najlepším spôsobom obrany proti novej hrozbe COVID-19 aj pravidelné čistenie všetkých exponovaných povrchov dezinfekčnými prostriedkami. Povrchy všetkých takýchto akustických prvkov použitých v nemocničných priestoroch preto musia mať jednak antibakteriálne vlastnosti a zároveň musia vydržať dôkladné a pravidelné čistenie.
Vo všeobecnosti musia byť povrchy akustických prvkov perforované, aby umožnili zvukovým vlnám preniknúť do panelu, čím sa zaisťuje optimálna absorpcia zvuku. Vzniká tu však otázka možnej kontaminácie povrchu vnútorného materiálu za perforáciou. Pokiaľ však ide o prenos infekcie, ten je možný iba priamym kontaktom s novým hostiteľom, tieto obavy sú teda neopodstatnené. Keďže je vonkajší povrch antibakteriálny (neumožňuje rast mikroorganizmov) a zároveň sa pravidelne dezinfikuje, perforačné otvory neprispievajú k prenosu infekcie, pretože nie je možné dotknúť vnútorných povrchov za perforovanou vrstvou.
Zatiaľ čo vo verejných a otvorených priestoroch je možné zníženie hladiny hluku zvládnuť štandardnými produktmi ako v ktorejkoľvek inej verejnej budove, vo všetkých kritických priestoroch zdravotníckych zariadení je potreba akustickej úpravy s čistiteľnými alebo antibakteriálnymi povrchmi čoraz významnejšia. Produkty ktoré spĺňajú obe zo spomenutých požiadaviek má vo svojej produktovej rade MedLine výrobca akustických panelov Artonion, ktorých produkty nájdete aj v našej ponuke.
Teraz už viete o škodlivosti hluku a nevyhnutnosti jeho znižovania o niečo viac. Ak čelíte zvýšenému hluku v ordinácii, ambulancii, nemocnici alebo inom zdravotnom zariadení, kontaktujte nás. Radi Vám poradíme ako s ním bojovať a použiť pri tom povrchy, ktoré budú antibakteriálne s možnosťou čistenia a dezinfekcie.