Moderné minimalistické interiéry majú svoje čaro, no zároveň často aj jeden spoločný neduh - nevyhovujúcu priestorovú akustiku. Dnešné technologické možnosti dovoľujú vytvoriť dokonalo hladké, rovné a kolmé povrchy a to sú len niektoré z faktorov, ktoré akustické problémy priestoru zapríčiňujú. Väčšina užívateľov, no častokrát aj architektov a projektantov považujú priestorovú akustiku za nadstavbu patriacu len do sveta zvukových štúdií a koncertných siení.
Ak architekt pre svojho klienta vytvorí vizualizácie budúceho priestoru, umožní mu tak virtuálnu prehliadku. Nedokáže však vytvoriť predstavu o tom, ako bude priestor znieť, či a aká silná ozvena ňom bude vznikať. Po nasťahovaní sa do vysnívaného domu preto môže prísť sklamanie. Manžel nerozumie manželke rozprávajúcej z opačnej stany obývačky, hrajúce sa deti vytvárajú hluk, ktorý teraz vnímate akosi intenzívnejšie, pretože v minulosti ho pohltil, či inak znížil koberec, závesy, porézne omietky, čalúnený nábytok, či knižnica. Nedokonalo rovnobežné a krivé steny zase zabraňovali vzniku stojatého vlnenia. Televízor dnes musí hrať neadekvátne hlasnejšie, aby maskoval odrazy od kamennej podlahy, holých stien a bohatého presklenia. A o koncentrovanom posluchu hudby alebo sledovaní filmu nemôže byť ani reč. Aj toto je nechcený výsledok súčasného minimalistického dizajnu interiérov.
So spomenutým problémom zápasí aj náš zákazník vo svojom dome v Žiline. Okrem všetkého doteraz uvedeného sa pridružil ešte štandardný problém hifistu, kedy pri počúvaní obľúbenej hudby obťažuje všetkých členov domácnosti.
Napriek tomu, že všetky nami navrhované akustické úpravy si manželka ani interiérový návrhár nechceli osvojiť, riešenie sa predsa len našlo!
Keďže dom disponuje pivničnými priestormi, majiteľ-hifista sa rozhodol pre vytvorenie chráneného priestoru tu. Skúšobnou zvukovou reprodukciou bolo zistené, že aj z pivnice sa zvuk šíri vertikálnou konštrukciou domu cez dve poschodia do spální. Tento problém bol účinne ošetrený svojpomocne vybudovanými predsadenými stenami a podveseným stropom špeciálnej konštrukcie. Po tejto úprave už nebolo možné detekovať žiaden hluk v spálňach ani pri reprodukcii dosahujúcej akustický tlak na úrovni 100 dBa.
Po vyriešení problému s prestupom hluku sme pristúpili k návrhu úprav priestorovej akustiky. Celkovú inštaláciu AV techniky si majiteľ domu realizoval svojpomocne a s inštaláciou akustických panelov sme radi vypomohli. Výsledkom je široký úsmev na tvári všetkých. Domáce kino a posluchová miestnosť je teraz priestor, ktorý neobťažuje okolie a uspokojí aj náročné ucho.
Použili sme tieto akustické panely: absorbéry: Azores Double SQR a Dawson Range, difúzory: Myron E a Douro W, basové pasce: Azteka BassTrap Wall
Projektový manažér: Peter Koreň
Realizácia: Máj 2021
Copyright © 2024 G – Tec Professional s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Designed by webgaleria.sk